Zadetek: 0 | Natisni   

TOPLOTNA IZOLACIJA STREHE
Streha je sestavljena konstrukcija, ki mora zadostiti statičnim (teža kritine in snega) in dinamičnim (veter) obremenitvam, mora nas zaščiti pred zunanjimi vplivi vode (dež, sneg). Če imamo pod njo stanovanje nas z dovolj debelo in PRAVILNO vgrajeno toplotno izolacijo (brez toplotnih mostov) ščiti pred poletno vročino in zadržuje toploto zimskega ogrevanja. Danes priporočamo v strehi 40 cm izolacije (PURES zahteva min. 25 cm), kar pomeni, da je celotna debelina konstrukcije 50 - 60 cm. Toplotno izolacijo lahko vgradimo v celoti nad ali pod špirovci, najbolj pogosto pa med in pod špirovci. Rešitvi sanacije obstoječih streh sta razvidni iz dveh skic podjetja Eko produkt d.o.o., tri fotografije pa opozarjajo predvsem novograditelje. Deske na strehi so nepotrebne, njihova edina uporabna vrednost je zaščita pred točo, ki pa je včasih izjemno pomembna. To funkcijo bolje in koristneje opravljajo lesno vlaknene plošče (kot Agepan). V tem primeru ne potrebujemo dodatne rezervne kritine (folije). Debelino lesno vlaknene plošče prištejemo k ostali toplotni izolaciji, saj ima (skoraj) enake izolacijske karakteristike. Pod vsako skico in fotografijo je opis, ki se ga velja držati.

    

Foto: Bojan Žnidaršič

Na fotografiji je med dvema špirovcema viden stik strešne in fasadne toplotne izolacije, predvsem pa zračni kanal namenjen osuševanju izolacije. Nad 5 cm kanalom so deske in rezervna kritina ter 5 cm kontra letve in letve za kritino. To je zelo dobra streha, saj vsak od obeh kanalov opravlja svojo vlogo. Spodnji ima vstop na stiku strešne in fasadne izolacije, gornji pa za žlebom na zaključku napušča. Pod spodnjim zračnim kanalom gre 40 cm toplotne izolacije, parna ovira in stropna obloga, pritrjena na podkonstrukcijo.

 

Vabimo vas, da se nam pridružite pri širjenju znanja, izkušenj in primerov dobre prakse. Postavite vprašanje o vsebini na tej strani, opišite svojo izkušnjo, komentirajte uporabnost, predlagajte spremembo, pohvalite ali pograjajte izvajalca?