Zadetki NEP: 0 | Ukrep ta mesec: 17 | Skupaj: 1894 | Natisni   
   Pozanimajte se pri:
   Podatki o stavbi:

Martin Pilih, lastnik
Loško 31
1380 Cerknica
Zemljevid >>

Tel: 040 700 607
E-naslov: nima



Zadnja sprememba: 05.04.2013
Bojan Žnidaršič, info@vitra.si

Tip stavbe:  Stanovanjska hiša
  Leto zaključene gradnje:  2008
  Leto zadnje obnove:  Ni bilo obnove
  Skupna površina ogrevanja:  280 m2
  Število ogrevanih etaž:  3
  Število prebivalcev:  4
  Energent za ogrevanje:  Elektrika, 4.000 kWh za toplotno črpalko
  Dopolnilno ogrevanje:  0
  Priprava tople vode:  Elektrika, 1.000 kWh za toplotno črpalko
  Opomba:  Skupna letna poraba elektrike (tudi luči, pranje, ...) je 7.000 kWh

   Kaj boste videli?

■ Toplotna črpalka
■ Ogrevanje sanitarne vode in prostorov      ■ Zrak

Kompaktna toplotna črpalka zrak – voda z grelnim številom 3.5 je postavljena zunaj stavbe, poleg kurilnice. V kurilnici pa so: 400 l. bojler za sanitarno vodo, 300 l. zalogovnik za TČ, set za hlajenje in ogrevanje ter omarica z avtomatiko. Delovanje TČ je v celoti avtomatizirano (lastnik »sploh ne ve, da jo ima«), letna poraba je 5.000 kWh elektrike (700 €), celotna investicija v sistem TČ je bila okrog 15.000 € (2007).

■ Toplotna izolacija oboda stavbe
■ Streha      ■ Naravni materiali

Da se splača vlagati v kvalitetno narejeno in dovolj debelo termoizolacijo, kaže tudi sneg na strehi (glej sliko). Vzorno narejena termoizolacija strehe je sestavljena (iz prostora ven) iz mavčnih plošč, eko natur folije (parna ovira), 35 cm celuloznih vlaken, desk, rezervne kritine, 8 cm prezračevalnega sloja in kritine. Na ravnem delu stropa je med parno oviro in termoizolacijo narejen 25 cm visok instalacijski kanal.

■ Pasivna izraba sonca
■ Ogrevanje prostorov      ■ Okna

Izraba sončne energije je v vsakem primeru brezplačna, kako in za kakšne stroške jo ulovimo, pa je odvisno od znanja. Hiša je lep primer veščega koriščenja sonca s pasivnim ogrevanjem dnevnih bivalnih prostorov skozi okna (pomožni prostori so na S strani). Pozimi je sonce dobrodošlo, poleti se moramo zaščititi. Tudi v zaščiti je zanimiva rešitev z zamikom spodnje in gornje etaže za 1 m. Tako zgornja – ven pomaknjena – etaža ščiti okna pred visokim poletnim soncem.

Opis

Hiša z zanimivo zasnovo pasivnega koriščenja sonca je bila kupljena tik pred zaključkom. Sedanji lastnik jo je energetsko izboljšal, kolikor je mogel. Zaradi zaključene fasade so ostale obodne stene iz termobloka 40 cm brez dodatne termoizolacije. Zato pa je kvalitetno termoizoliral strop v mansardi (35 cm celuloznih vlaken). Hiša v bregu ima na S strani dovozno cesto, vhod je v prvi etaži, v pritlični je izhod na vrt. Na S strani so pomožni prostori, na J bivalni. Lastnik je prepričan, da privarčuje vsaj 20% energije s pasivnim sončnim ogrevanjem skozi okna. Zato mu TČ talno ogreva prostore na 19 stopinj C., razliko do 22 stopinj C. zagotovi sonce. Zanimiv (in zelo koristen) je zamik spodnje etaže za 1 meter. Tako zgornja etaža ustvari »napušč«, ki je hkrati senčilo za visoko poletno sonce, v prostore pa spušča nizko zimsko. Prostore in sanitarno vodo ogreva kompaktna toplotna črpalka zrak – voda, z grelnim številom 3.5. V hišo so se preselili jeseni 2008, po dosedanjih izkušnjah bi namesto 16 kW zadostovala 11 kW močna TČ. Celotna letna poraba elektrike je 7.000 kWh, od tega za TČ 5.000 kWh.

 

 

    

Foto: Bojan Znidaršič

Regulacija s setom za ogrevanje (desno), hlajenje (levo) in omarico z avtomatiko (skrajno levo).

 

Zemljevid
 

Prikaži večji zemljevid

Vabimo vas, da se nam pridružite pri širjenju znanja, izkušenj in primerov dobre prakse. Postavite vprašanje o vsebini na tej strani, opišite svojo izkušnjo, komentirajte uporabnost, predlagajte spremembo, pohvalite ali pograjajte izvajalca?