Zadetki NEP: 0 | Ukrep ta mesec: 12 | Skupaj: 1567 | Natisni   
   Pozanimajte se pri:
   Podatki o stavbi:

Brane Gornik, lastnik
Grahovo 25
1384 Grahovo
Zemljevid >>

Tel: 041 733 393
E-naslov: info@lingva.si



Zadnja sprememba: 21.04.2009
Bojan Žnidaršič, info@vitra.si

Tip stavbe:  Stanovanjska hiša
  Leto zaključene gradnje:  2008
  Leto zadnje obnove:  Ni bilo obnove
  Skupna površina ogrevanja:  240 m2
  Število ogrevanih etaž:  2
  Število prebivalcev:  2
  Energent za ogrevanje:  Elektrika za toplotno črpalko
  Dopolnilno ogrevanje:  Kamin, 1 m3 drva
  Priprava tople vode:  Toplotna črpalka
  Opomba:  Povprečna dnevna poraba elektrike za TČ, razsvetljavo, kuhanje, pranje,... je 33 kWh (12.000 kWh/leto). Mesečni strošek je 180 €.

   Kaj boste videli?

■ Toplotna izolacija oboda stavbe
■ Temelji, Fasada, Streha      ■ Kamena volna, Penjeni polistiren, Ekstrudirani polistiren

Temelji so termoizolirani od temeljne pete navzgor z 8 cm ekstrudiranim polistirenom, ob temeljih je drenažna cev, nad njo vertikalna drenaža iz prodnikov. Tlak proti raščenemu terenu ima 8 cm TI; obodne stene iz 30 cm modularne opeke imajo 14 cm termoizolacije in tankoslojno fasado; strop bivalne mansarde ima 25 cm termoizolacije.

■ Toplotna črpalka
■ Ogrevanje sanitarne vode in prostorov      ■ Zemeljski kolektor

Toplotna črpalka IVT Greenline zemlja – voda z grelnim številom 4.5, moči 14 kW je postavljena v majhno kurilnico, kjer sta še zalogovnik in bojler, vsak po 500 l. Zemeljski kolektor je na globini 1.2 m, dolžina cevi je 700 m, položen pa je na površino 800 m2 (3 x več, kot je površina ogrevanja) stavbe.

■ Prezračevanje
■ Rekuperacija      ■ Prezračevalni sistem

Prezračevalni sistem z izkoriščanjem odpadne toplote zraka (rekuperacija) zagotovlja vedno svež zrak in vračanje odpadne toplote iz prostorov. Zato ga novograditelji vključijo že v projekt. Rekuperacija nam z gretjem svežega zraka vrača 80 - 90 % energije odpadnega zraka, hkrati nam ustvari zdravo bivalno okolje, udobje, preprečuje nastanek plesni, varčuje z energijo, omogoča ogrevanje in hlajenje ter zaščito pred zunanjimi vplivi. Srce sistema je toplotni prenosnik (rekuperator), ki zagotovi prenos dela toplote z odpadnega (izstopnega) zraka na svež (vstopni) zrak. Investicija je okrog 7.000 €.

■ Pasivna izraba sonca
■ Ogrevanje prostorov      ■ Okna

Sonce sveti za vse enako, izrabljati pa ga ne znamo vsi enako. Dnevni bivalni prostori - odprti na jug – se pozimi pasivno ogrevajo skozi stekla. Za zaščito pred poletno vročino so montirane zunanje rolete, teraso pa ščiti zasenčena steklena streha. Vsekakor je zadrževanje na terasi tudi v zimskem soncu prijetno.

Opis

Redko je moč v eni stavbi doživeti hkrati jasno izražene želje lastnika, moderno arhitekturo, oblikovalsko dodelan interier in eksterier, kvalitetno izvedbo, energetsko učinkovite rešitve, pasivno izrabo sončne energije, rekuperacijo zraka, dodelane detajle, vse skupaj »začinjeno« s pogledom skozi troslojna okna na odprti prostor, v našem primeru na Cerkniško jezero. Ogled stavbe navduši v vseh pogledih.

 

    

Foto: Bojan Znidaršič

Rekuperacijski sistem na podstrehi.

 

Zemljevid
 

Prikaži večji zemljevid

Vabimo vas, da se nam pridružite pri širjenju znanja, izkušenj in primerov dobre prakse. Postavite vprašanje o vsebini na tej strani, opišite svojo izkušnjo, komentirajte uporabnost, predlagajte spremembo, pohvalite ali pograjajte izvajalca?