Zadetki NEP: 0 | Ukrep ta mesec: 57 | Skupaj: 3318 | Natisni   
   Pozanimajte se pri:
   Podatki o stavbi:

Tomislav Mulec, lastnik
Tržaška 34
6230 Postojna
Zemljevid >>

Tel: 041 627 088
E-naslov: tomi.mulec@gmail.com



Zadnja sprememba: 13.03.2013
Anton Drobnič, tone.drobnic@siol.net

Tip stavbe:  Stanovanjska hiša
  Leto zaključene gradnje:  Pred letom 1900
  Leto zadnje obnove:  2009
  Skupna površina ogrevanja:  200 m2
  Število ogrevanih etaž:  2
  Število prebivalcev:  3
  Energent za ogrevanje:  ELKO, 2.000 l
  Dopolnilno ogrevanje:  Polena, 6 m3
  Priprava tople vode: 

   Kaj boste videli?

■ Obnovljena starejša hiša
■ Obod stavbe      

Obod stavbe je kamniti zid 60 – 70 cm, hiša ima v podzemnem delu toplotno izolirane temelje z zunanje strani (10 cm XPS), tlake proti raščenemu terenu (10 cm, bel stiropor), tankoslojno fasado (8 cm, bel stiropor) in hladno podstreho (30 cm, bel stiropor na lesenih stropnikih).

■ Ogrevalni sistem
■ Visokotemperaturno      ■ Radiatorji

Ogrevanje je radiatorsko s kombiniranim kotlom na kurilno olje in polena. V sistemu ni VTZ (vodni toplotni zbiralnik).

■ Toplotna črpalka
■ Ogrevanje sanitarne vode      ■ Zrak

Toplotna črpalka zrak voda za poletno pripravo sanitarne vode (2 kW, 300 litrov) je v kurilnici, topel zrak črpa iz stanovanja nadstropje više in ga ohlajenega vrača nazaj. S tem opravlja tudi vlogo klima naprave. Cena toplotne črpalke z vodenim zrakom in montažo je bila 2.840,00 € (minus 250,00 € subvencije Eko sklada).

Opis

Mogočna kamnita hiša iz leta 1800 je bila pred popolno prenovo med leti 2002 - 2009 nenaseljena. Lastnik je začel s prenovo pri temeljih. Ker okrog hiše na zunanji strani ni mogel narediti drenaže (razen na dvorišču), je to naredil znotraj s kanali ob temeljih znotraj vsakega prostora posebej. To pa niso drenažne cevi iz luknjaste plastike, saj v tem primeru zrak krožil po ceveh znotraj prostora, torej brez učinka. Prezračevani kanal - narejen iz poševno prislonjenih bobrovcev - ima vhod zraka v kanal iz prostora, izhod vlažnega zraka (potem, ko zaokroži temelje) je skozi plastične cevi na strehi. Tako je bil ustvarjen prezračevalni kanal v katerem zrak suši kamne neposredno v temeljih. V pritličju - kjer so poslovni prostori - je najmanj v višino pol metra (pogosto tudi do stropa) iz kamnitih zunanjih in notranjih sten odstranil omet in kamen očistil s peskanjem. Stike je v poslovnem delu zafugiral s cementno malto, v kleti pa so ostale maltne fuge. Rešitev je premišljena, saj se iz sten tako v prostor nemoteno odvaja vlaga iz temeljev, ki so brez hidroizolacije. Sistem deluje učinkovito, plesni ni tudi zato, ker v pritličju ni bivalnih prostorov, poslovna dejavnost pa ustvarja malo notranje vlage. Za kamnite hiše brez hidroizolacije se je opisan način prenove izkazal kot učinkovit in ob enem lep na pogled.

Toplotna izolacija ovoja stavbe je 8 cm debel EPS (bel stiropor), v podzemnem delu (temelji) pa 10 cm debel XPS. Zanimivost hiše je v želji lastnika, da ohrani neravnine na fasadi. Odločitev ima tudi ekonomski razlog, saj ni bilo potrebno sten ravnati z ometom, ki bi moral biti mestoma debel tudi 10 cm. Pri prenovi so z AB ploščo nadomestili le propadle stropnike, vse ostale so ohranili. Okna so lesena, termopan, vgrajena na Purpen. Podstrešni prostori še niso zaključeni, je pa na stropnikih položeno 30 cm toplotne izolacije. Hiša vseh 200 m2 ogreva s kombiniranim kotlom na kurilno olje in polena, topla voda se poleti pripravlja s toplotno črpalko. Občutek lastnika za estetsko prenovo se vidi v notranjosti. V pritlični etaži so vsi tlaki opečni (bobrovec ali navaden zidak), položeni v beton nad 10 cm debelo toplotno izolacijo. Ohranil je tudi veliko obokov. V hišo je bilo vloženega veliko lastnega dela (kamin in klet na slikah), predvsem pa razmišljanja, kako s čim manjšimi posegi doseči optimum. Pri obnovi stare hiše se v pripravah lahko naredi le okvirne rešitve, dejansko pa se je potrebno vedno znova prilagajati novim situacijam.

    

Foto: Anton Drobnič

Stopnišče iz pritličja v etažo je mala umetniška mojstrovina. Skozi obokan vhodni del stopimo na stopnice iz bobrovca.

 

Zemljevid
 

Prikaži večji zemljevid

Vabimo vas, da se nam pridružite pri širjenju znanja, izkušenj in primerov dobre prakse. Postavite vprašanje o vsebini na tej strani, opišite svojo izkušnjo, komentirajte uporabnost, predlagajte spremembo, pohvalite ali pograjajte izvajalca?