Zadetki NEP: 0 | Ukrep ta mesec: 24 | Skupaj: 2562 | Natisni   
   Pozanimajte se pri:
   Podatki o stavbi:

dr. Ciril Arkar, lastnik
Aškerčeva 6
1000 Ljubljana
Zemljevid >>

Tel: 01 4771234
E-naslov: ciril.arkar@fs.uni-lj.si



Zadnja sprememba: 15.06.2013
Matjaž Valenčič, matjaz.valencic@siol.net

Tip stavbe:  samozadostna bivalna celica
  Leto zaključene gradnje:  2012
  Leto zadnje obnove:  Ni bilo obnove
  Skupna površina ogrevanja:  30 m2
  Število ogrevanih etaž:  2
  Število prebivalcev:  0
  Energent za ogrevanje:  sonce
  Dopolnilno ogrevanje:  sonce
  Priprava tople vode:  sonce
  Opomba:  Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo, samozadostna bivalna celica, http://www.ee.fs.uni-lj.si/celica/

   Kaj boste videli?

■ Alternativna gradnja
■ Drugo      ■ Ogrevanje, Prezračevanje, Hlajenje, Toplotna izolacija, Drugo

Celica je ogrevana s tremi različnimi solarnimi ogrevalnimi sistemi, za oskrbo z električno energijo je vgrajen fotonapetostni sistem. Dodan je tudi sistem za zbiranje deževnice, odpadna voda se čisti v rastlinski čistilni napravi. Zato enota ni priključena na noben javni komunalni sistem. Celico so zgradili iz petih, funkcionalno povezanih enot, kar zagotavlja zahtevano mobilnost. Vse enote so bile izdelane skupaj z energetskimi sistemi, v sodelovanju z več kot dvajsetimi industrijskimi partnerji, na poligonu v Srednjih Gameljnah pri Ljubljani in konec maja prepeljane na lokacijo v trnovskem parku ob Finžgarjevi ulici v Ljubljani.

■ Toplotna izolacija oboda stavbe
■ Temelji, Fasada, Streha      ■ Kamena volna, Steklena volna, Penjeni polistiren, Drugo

V večini gradbenih konstrukcij je toplotna izolacija vlaknasta kamena volna KnaufInsulation DP-8 v obliki plošč velikosti 120 x 60 cm. Del zidu v kopalnici je toplotno izoliran z vpihano kosmičeno izolacijo Knaufinsulation SUPAFIL. V nekaterih konstrukcijah smo, zaradi manjše debeline konstrukcij, poleg kamene volne uporabili toplotno izolacijo s folijami CMC EkoconTRISO-SUPER ter vakuumske panele podjetja TURNA Turvac. Rezultate meritev toplotnih prehodnosti teh konstrukcij si lahko ogledate v poglavju: >monitoring >poročila. Kot del fasadnega sistema JUBIZOL je vgrajen sloj ekspandiranega polistirena z dodanim grafitom debeline 2 cm in sloj ekspandiranega polistirena kot del sistema podnega ogrevanja TITAN Uponor.

■ Prezračevanje
■ Naravno, Prisilno, Rekuperacija      ■ Skozi okna, Prezračevalni sistem, Drugo

V Celici sta, poleg naravnega prezračevanja, dva sistema mehanskega prezračevanja. Posebej je zasnovano naravno prezračevanje bivalnega dela in mansarde, ki se uporablja v času, ko Celice ne ogrevamo. Okno v steni ima manjši del, ki lahko ostane odprt tudi ob padavinah ali, ko v Celici ni stanovalcev, strešno okno pa prezračevalno odprtino z zaščito pred padavinami. Zaradi velike razlike v višini med oknoma je naravno prezračevanje intenzivnejše kot sicer. Bivalna enota z mansardo ima vgrajen tudi sistem za mehansko prezračevanje. Sistem je vgrajen v zunanjo steno in zaradi prosojnega pokrova omogoča tudi toplozračno ogrevanje s sončno energijo. V bivalni enoti sta nameščena razvodna kanala za odvzem zavrženega in vpih svežega zraka. V obeh kanalih sta vgrajena ventilatorja in loputi, ki preprečujeta nekontrolirano prezračevanje. Sistem se vklopi glede na temperaturo svežega zraka, ki se segreje s sončno energijo in vsebnost CO2 ter lahko hlapnih ogljikovodikov (VOC) v zraku v Celici.

■ Energetsko učinkovita skupnost
■ Drugo      ■ Monitoring

Smart monitor je uporabniški vmesnik s prostim dostopom. Prilagojen je za spremljanje energijskih tokov v Celici. Podatki, ki jih prikazuje SmartMonitor se generirajo v krmilniku, ki oblikuje spletno stran. Svojo mobilno napravo uporabnik poveže s SmartMonitorjem z brezžično WI-FI povezavo. Naslov spletne strani je http://192.168.10.200/login. Uporabniško ime "celica", geslo "celica".

■ Odpadne vode
■ Rastlinska čistilna naprava, Drugo      ■ Drugo

Biološke čistilne naprave so razmeroma velike, zato so v Celici uporabili tehnologijo čiščenja s pomočjo rastlin in kompostirno stranišče. V rastlinskem čistilnem sistemu se očisti le tekoča odpadna voda. Hranilne snovi, tudi težke kovine, vežejo rastline s pomočjo korenin v biomaso. Rastline, zelo temperaturno obstojni širokolistni rogoz (Typha Latifolia), so posajene v porozno telo čistilnega sistema, ki je proti zemlji ovito z vodotesno folijo. Voda iz sistema ne odteka, temveč se s procesom evapotranspiracije prenese v ozračje z rastlinami. Rastlinski čistilni sistem so izdelali s študenti sami.

Opis

Za načrtovanje in gradnjo t.i. skoraj nič energijskih stavb so potrebna ustrezna nova znanja in tesnejše sodelovanje strokovnjakov različnih strok. Projekt IDES-EDU je projekt programa Inteligentna energija za Evropo, katerega cilj je izdelati predmetnik in učna gradiva za magistrski program na področju gradnje takih stavb. V programu, med 15 evropskimi univerzami, sodeluje tudi Laboratorij za okoljske tehnologije v zgradbah Fakultete za strojništvo v Ljubljani. Ena od aktivnosti projekta je tudi zasnova in izdelava samozadostnih bivalnih enot, pri čemer so v Sloveniji sodelovali študentje Fakultete za strojništvo, Fakultete za arhitekturo in Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani.

Celica ima vgrajenih ogromno tehnologij, zato je najbolje, da si jo ogledate.  Naslov spletne strani je http://www.ee.fs.uni-lj.si/celica/. Ogled je vsak četrtek med 16:00 in 17:00 uro, bolje je, da se najavite.

V informacijo: ni priključena na električno omrežje. Fotonapetostni sistem sestavlja šest modulov polikristalnih sončnih celic s celotno površino 9,6 m², šest svinčenih baterij s tekočim elektrolitom, pretvornik DC/AC, ki enosmerno napetost spreminja v izmenično in elektronski elementi, ki nadzirajo polnjenje in praznjenje baterij.

 

    


Zemljevid
 

Prikaži večji zemljevid

Vabimo vas, da se nam pridružite pri širjenju znanja, izkušenj in primerov dobre prakse. Postavite vprašanje o vsebini na tej strani, opišite svojo izkušnjo, komentirajte uporabnost, predlagajte spremembo, pohvalite ali pograjajte izvajalca?